Strona główna | Kontakt 
 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt




phorum - Farby - xylamit w mieszkaniu w bloku
Farby

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |     Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 xylamit w mieszkaniu w bloku
Autor: Pawel Ciesla (---.uibk.ac.at)
Data:   2007-04-01 21:28:43

Witam!
jesli ktos moglby odpowiedziec na moje pytanie bylbym niezmiernie wdzieczny. mieszkam w bloku budowanym 35 lat temu. Podloga to plytki PCW. Ostatnio pojawily sie w miesykaniu nieprzyjemne "chemiczne" zapachy. Fachowcy orzekli, ze jest to ksylamit wydobywajacy sie spod plytek PCW. Zalecono mi totalny remont, usuniecie plytek i tego wszystkiego co jest pod podloga impregnowane tym srodkiem. Ze wzgledu na moj podeszly wiek i brak mozliwosci znalezienia tymczasowego mieszkania taka "rewolucja" w domu jest raczej niemozliwa. Czy ktos z Was wie jak doraznie mozna odizolowac to co jest pod podloga (PCW) nie usuwajac jej? Czy mozna to jakos zneutralizowac nie zrywajac podlogi? Z gory jestem wdzieczny za odpowiedz.

Pawel Ciesla

Odpowiedz na tę wiadomość

 Reklama ...

 
 Re: xylamit w mieszkaniu w bloku
Autor: Leszek (---.zab.nat.hnet.pl)
Data:   2007-05-05 22:59:51

Witam,

Nie wiem czy to dobre miejsce na ten problem ale skoro ktoś już zaczął tutaj....

Więc, również mam ten problem oraz poszukuję opcjonalnie taniego rozwiązania lub jakiegoś korzystnego rozwiązania tymczasowego.
Nie natrafiłem na żadne informacje na temat sposobu neutralizacji xylamitu. Natomiast dobrym sposobem izolacji (ograniczenia oparów) jest posadzka z gresu.

Również dobre wydaje się zastosowanie posadzek z żywic epoksydowych - jest to kosztowne ale bardzo szybkie, stosowane w przemyśle spożywczym, chemicznym itd. Obecnie staram się dowiedzieć na ile skuteczne będzie zastosowanie żywic zarówno jako nowa podłoga lub tymczasowa warstwa na podłogę do czasu wymiany podłogi (o ile się poprawią warunki w mieszkaniu). Przykładowa firma oferująca posadzki z żywic:

Dziękuję również za wszelkie informacje dotyczące sposobów radzenia sobie z problemem.

open29@o2.pl

Odpowiedz na tę wiadomość
 
 Re: xylamit w mieszkaniu w bloku
Autor: Monika (---.004.c76.petrotel.pl)
Data:   2009-08-08 13:54:07

Zastosowanie i skutki zdrowotne [edytuj]

W Polsce Xylamity na masową skalę zaczęto stosować od 1965 roku. Ich popularyzację prowadzono także za pomocą etykiet na zapałkach[1]. Xylamity są bardzo skutecznymi środkami konserwującymi drewno, lecz wydzielają substancje o nieprzyjemnym zapachu i powodujące ból głowy. Początkowo sprawę lekceważono, licząc na przemijający charakter skutków ubocznych, jednak problemy zdrowotne ulegały nasileniu. U osób przez wiele lat narażonych na wdychanie oparów Xylamitu stopniowo występowały: pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, duszności, omdlenia, zaburzenia snu, nudności, wymioty. Niektóre chlorofenole (np. 2,4-dichlorofenol) mają stwierdzone właściwości rakotwórcze.[2] W 1979 r. zaprzestano produkcji Xylamitów jasnych, a w 1986 - Xylamitów ciemnych. W roku 1987 Xylamity straciły atesty Państwowego Zakładu Higieny (Xylocolor w 1989), jednak stosowane były (nielegalnie) jeszcze w pierwszej połowie lat 90.

Symptomy mogące świadczyć o zastosowaniu Xylamitu [edytuj]

Obecność Xylamitu w pomieszczeniu sugerować może unosząca się w powietrzu nieprzyjemna, uciążliwa, dusząca, chemiczna, niekiedy bardzo intensywna woń przypominająca zapach ulatniającego się gazu, ustępująca po wietrzeniu lecz stale powracająca. Czynnikiem ryzyka jest obecność w pomieszczeniu podłóg, boazerii i innych drewnianych elementów wykończenia wnętrz pochodzących z okresu przed 1993 r.

Sposoby eliminacji Xylamitu z otoczenia [edytuj]

* na zewnątrz budynku - zabezpieczyć stare drewno nowoczesnym impregnatem, nałożyć na jego wierzch najlepiej kilka warstw farby(dobrze kryjącej)-olejnej, ftalowej, chlorokauczukowej lub bitumicznej, bądź lakieru (olejnego, ftalowego) w celu uszczelnienia powłoki,
* wewnątrz budynku - doraźnie nałożyć na drewno kilka warstw farby bądź lakieru kryjącego (olejnego, ftalowego),
* najlepiej całkowicie i dokładnie usunąć stare drewniane elementy podłogi bądź ściany łącznie z podkładem tj. ślepą podłogą, legarami, podwalinami.

Prace związane z usuwaniem elementów zawierających Xylamit należy wykonywać z użyciem środków ochrony osobistej czyli kombinezonu ochronnego np. polipropylenowy kombinezon malarski, rękawic (kauczukowe, neoprenowe lub nitrylowe) oraz okularów ochronnych i półmaski filtracyjnej (np. MP12/5, M3100) z pochłaniaczem o klasie ochrony co najmniej ABEK1.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
 Re:Zamalowanie ksylamitu
Autor: Rafał (---.free.aero2.net.pl)
Data:   2014-05-10 16:33:18

Nie da się zamalować zapachu. Zawsze znajdzie się jakaś szczelina gdzie zapach będzie się wydobywać. Jedynym skutecznym sposobem walki jest całkowite pozbycie się ksylamitu wraz z elementami które przez długi czas znajdowały się w jego pobliżu. Przerabiałem ten temat z zamalowaniem i muszę stwierdzić że to kompletna bzdura. Ci którzy tak piszą nie mieli nigdy do czynienia z ksylamitem

Odpowiedz na tę wiadomość
 
 Re: xylamit w mieszkaniu w bloku
Autor: kasia (---.sierpc.vectranet.pl)
Data:   2014-08-30 06:11:55

Re: ja również stoję przed tym wyzwaniem. Zrobiliśmy remont wraz z nowymi wylewkami podłogi i po 3 tygodniach zapach powrócił. I co teraz? Pomóżcie proszę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
 Re: xylamit w mieszkaniu w bloku
Autor: krzyś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-04-05 19:10:30

Witam.
Czy przed nowymi wylewkami były zerwane stare i usunięte płyty pilśniowe nasączone ksylamitem ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
 xylamit
Autor: aneta (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2016-10-17 10:58:53

ja od 12lat mieszkam w xylamicie i jestem powaznie chora.niestety gminy to nie obchodzi.mam dwoje dzieci,corka juz choruje

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 



 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
  jestem maszyną
jestem człowiekiem

 



Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2024 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa