Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt

2002-07-10

Malowanie pędzlem

Malowanie pędzlem to najstarsza technika nakładania materiałów lakierniczych, znana już w zasadzie od czasów Noego. Pędzlem można malować nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz na niecałkowicie oczyszczone podłoże ze względu na możliwość emulgowania cienkiej warstewki wilgoci często występującej na powierzchni oraz zdyspergowania zanieczyszczeń występujących na powierzchni (np. kurz, produkty korozji).

Do najważniejszych zalet tej techniki należą:
- prosty, tani sprzęt
- łatwość malowania w różnych warunkach, również w warunkach polowych
- szczególnie przydatne do malowania renowacyjnego, szczególnie przy częściowej renowacji, do znakowania,. tzw .wyrabiania spawów i ostrych krawędzi, malowania miejsc trudnodostępnych
- dobre wykorzystanie materiału malarskiego oraz stosunkowo małe straty podczas malowania
- możliwość malowania w każdych warunkach – nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii
- dobre zwilżenie podłoża z uwagi na możliwość dobrego wtarcia materiału malarskiego w pory oraz wszelkiego rodzaju nierówności podłoża

Do wad tej techniki należą przede wszystkim mała wydajność malowania (ok. 10 m2/h), trudności przy nakładaniu wyrobów szybkoschnących oraz pozostawianie sznarów (śladów po pędzlu), szczególnie przy malowaniu wyrobami tiksotropowymi grubopowłokowymi.

Przed rozpoczęciem malowania należy nowy pędzel przygotować tak, aby usunąć z niego pył i lużne włosy. W tym celu najpierw pędzel należy umyć w wodzie z mydłem, starannie wypłukać i wysuszyć, a następnie kilkakrotnie powoli zanurzyć ( ale tylko tzw. część pracującą pędzla) w farbie i każdorazowo usunąć nadmiar farby/lakieru ocierając pędzel o brzeg innego naczynia ( nie tego zawierającego farbę/lakier), aby nie wprowadzić zanieczyszczeń do wyrobu lakierowego. Kilkakrotne wykonanie tych czynności spowoduje całkowite zwilżenie farbą/lakierem pracującej części pędzla. Wyroby przeznaczone do malowania pędzlem powinny charakteryzować się dłuższym czasem schnięcia oraz nie powinny zawierać rozpuszczalników agresywnych. Pędzlem można łatwo nanosić wyroby alkidowe, olejne, uretanowe, ale również epoksydowe i poliuretanowe. Wyroby schnące fizycznie jak winylowe, akrylowe i chlorokauczukowe wymagają. specjalnej techniki nakładania i pewnego doświadczenia , z uwagi na możliwość rozpuszczania poprzedniej warstwy.

Gruntowanie farbami alkidowymi, olejnymi, uretanowymi i epoksydowymi wykonywane jest pędzlami o twardym, krótkim włosiu, natomiast farby winylowe i chlorokauczukowe można nakładać pędzlami płaskimi. Farby nawierzchniowe, emalie i lakiery nanoszone są pędzlami płaskimi o miękkim włosiu.

Farby gruntowe olejne, i alkidowe nakłada się cienkimi warstwami, silnie wcierając w podłoże, w dwóch kierunkach prostopadłych do siebie ( malowanie krzyżowe). Farby i emalie nawierzchniowe też maluje się krzyżowo, ale przy słabszym nacisku. Podczas malowania powierzchni pionowych należy , dla uniknięcia zacieków, najpierw nałożyć farbę w kierunku pionowym w kilku pasach lekko zachodzących na siebie, mocno dociskając pędzel do powierzchni, a następnie malować w kierunku poziomym, rozpoczynając od strony lewej. Kolejne malowanie należy prowadzić od góry do dołu , tym razem już słabiej dociskając pędzel, a ostatni raz pociąga się pędzlem od dołu do góry, pamiętając o lekkim i wolnym oderwaniu pędzla na górze wymalowanego elementu. Wadą podczas malowania pędzlem jest powstawanie tzw. sznarów czyli śladów pzejść pędzla. Sznarów można uniknąć stosując wyrównywanie powierzchni płaskim pędzlem lub zmieniając trochę technikę malowania na tepowanie tj. delikatne uderzanie w wymalowanie końcem pędzla o długim, miękkim włosiu.

Inna technika zalecana jest przy nakładaniu szybkoschnących i zawierających agresywne rozpuszczalniki wyrobów winylowych, chlorokauczukowych oraz poliuretanowych. Należy wówczas nabrać na pędzel większą ilość farby/lakieru i nałożyć ją równomiernie na podłoże, bez wcierania , starając się nie zawracać na pomalowane miejsca, gdyż można spowodować rozpuszczanie dopiero nałożonej albo poprzedniej warstwy. Po zakończeniu malowania ( a w przypadku szybkoschnących wyrobów dwuskładnikowych również co ok.0,5 godziny) należy pędzel dokładnie umyć w rozpuszczalniku podanym przez producenta wyrobu lakierowego. Nie należy pędzla przechowywać w rozpuszczalnikach agresywnych, natomiast pędzel często używany może być przechowywany w benzynie lakierniczej lub w wodzie. Pędzel nie powinien opierać się o dno naczynia, powinien być zawieszony. W przypadku dłuższego przechowywania pędzel po umyciu rozpuszczalnikiem i wysuszeniu należy starannie umyć wodą z mydłem, dobrze wysuszyć, a następnie zostawić w suchym, przewiewnym miejscu.

HR

Powrót do listyForum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:
Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2022 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa